تاریخ انتشار
پرینت

سامانه کارت هوشمند شیر رونمایی شدبرای نخستین بار در کشور، از سامانه کارت هوشمند شیر استان فارس در شیراز با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، استاندار و برخی نمایندگان مردم فارس در مجلس شورای اسلامی رونمایی شد.
شامگاه چهارشنبه ششم آبان ماه 1394سامانه کارت هوشمند شیر با هدف دسترسی به آمار و اطلاعات پیرامون دامداری ها، میزان تولید شیر ، آمار دامهای استان جهت برنامه ریزی و اجرای طرحهای مختلف راه اندازی شده است. پس از موفقیت در مرحله آزمایشی اجرای طرح کارت هوشمند شیر که با هدف ساماندهی تهیه و توزیع شیر در سه شهرستان فارس اجرایی شده بود، این طرح به‌شکل رسمی با حضور وزیر جهادکشاورزی رونمایی شد تا این طرح در سراسر استان فارس و پس از آن در کشور اجرایی شود.
مجری این سامانه انحادیه شرکت های تعاونی کشاورزی صنعت دامپروری فارس بوده و سازمان جهاد کشاورزی استان فارس ، اتحادیه شرکت های تعاونی کشاورزی دامداران استان فارس و اتحادیه شرکت های تعاونی دامپروری شهرستان مرودشت نیز در اجرای این طرح همکاری داشته اند.

http://www.milkdirector.com/
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در سفر به استان فارس با رونمایی از کارت هوشمند شیر گفت: این کارت دراختیار دامداران و کارخانه‌های لبنی قرار می‌گیرد تا میزان دقیق شیر تولیدی و جریان گردش شیرخام از دامداران به کارخانه‌های فرآوری و نیز میزان دقیق تولید شیر و مسائل قیمت‌گذاری توسط این کارت هوشمند مشخص شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز در مراسم رونمایی از این سامانه گفت: این سامانه بمنظور بهره مندی دامداران ، تولیدکنندگان شیر و مراکز جمع آوری شیر طراحی شده و کارت هوشمند برای کنترل میزان شیر تولیدی هر دامدار به آنها ارایه می شود.
محمد مهدی قاسمی افزود: از این سامانه برای تخصیص عادلانه یارانه شیر و نهاده ها به گاوداران ، تقسیم بهتر نهاده ها، مکانیزه شدن سیکل پرداختها و جلوگیری از بروکراسی اداری و مکانیزه نمودن امور گاوداری ها استفاده خواهد شد.
وی دستیابی به اطلاعات دقیق و به روز تولید شیر و آمار دام ، شناسایی دامداران سنتی و صنعتی ، اجرای برنامه های اصلاح نژادی ، تغذیه ای ، جایگاه دام ، بهسازی و نوسازی واحدها را از مزیت های دیگر کارت شیر عنوان کرد.
قاسمی گفت: با بهره گیری از اطلاعات این سامانه می توان مناطق واقعی تولید شیر در استان را مشخص کرد و همچنین از هدر رفت وقت، سرمایه و انرژی جلوگیری کرد.
میزان دقیق تولید شیر در کشور رقم دقیقی نیست و از 8 تا 10 میلیون تن ارقام اعلام می‌شود.در حالی که ظرفیت پذیرش صنایع لبنی در کشور حدود 6 میلیون تن است، اما گفته می‌شود بقیه شیرخام توسط دامداران به صورت خودمصرفی و سنتی فرآوری می‌شود. با استفاده از این کارت مراکز دامداری، کارخانجات و توزیع کنندگان شیر شناسایی و تمامی فعالیت آنها ثبت می شود.
در حال حاضر ۷ هزار و ۹۰۰ دامدار، ۱۹ کارخانه و ۸۰ مرکز جمع آوری شیر در استان فارس ثبت شده است.
شهرستانهای سپیدان، شیراز و مرودشت به عنوان سه مرکز اول در استان فارس فعالیت های مربوط به کارت هوشمند شیر را آغاز کردند.

نوشتن دیدگاه


آمار بازدید سایت

1049878
امروزامروز331
دیروزدیروز631
این هفتهاین هفته1700
این ماهاین ماه24972
آمار کلآمار کل1049878
کاربران وارد شده: 0
مهمان: 5
شما اینجا هستید:   خانه اخبارگزیده اخبار داخلی اتحادیه و استانیسامانه کارت هوشمند شیر رونمایی شد

طراحی و اجرا توسط شهرام عطریان