پرینت

خوراک دام سالم، منشاء غذای سالم انساناز آنجا که خوراک دام از عوامل اصلی انتقال بیماری از دام به انسان است، لذا تنها راه سلامت مردم، تولید سالم با توجه به استانداردهای جهانی است که از خوراک دام سالم منشاء می‌گیرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، رئیس سازمان دامپزشکی کشور پس از افتتاح نخستین همایش و نمایشگاه بین‌المللی خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در سالن حجاب تهران، تولید خوراک دام بهداشتی را گام اساسی برای تولید غذای سالم و امنیت غذایی دانست و گفت: از عوامل اصلی انتقال بیماری از دام به انسان خوراک دام است و در این میان 13 عامل بیولوژیک مخاطره‌آمیز و تعداد قابل توجهی عوامل شیمیایی و آلاینده مثل سموم و آفات کشاورزی جیره غذایی دام و در نهایت انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهند، که تنها راه سلامت مردم تولید سالم با توجه به استانداردهای جهانی است، چون غذای سالم انسان از خوراک دام سالم منشاء می‌گیرد.
مهدی خلج افزود: در حال حاضر 430 کارخانه خوراک دام و 330 کارخانه تولیدات مکمل و جنبی در داخل کشور داریم و تلاش سازمان دامپزشکی کشور تشویق سرمایه‌گذارها برای استفاده از مواد اولیه سالم، ایجاد شرایط مناسب و بهداشتی در هنگام حمل و تخلیه در انبارها و کارخانه‌ها و فرآوری محصولات در شرایط مناسب است که در نهایت بتوانیم تولید غذای سالم داشته باشیم.
وی شرط الزامی صادرات را رعایت بهداشت عنوان کرد و ادامه داد: همان‌طور که فرآورده‌های شیلاتی ما با داشتن استاندارد جهانی اجازه صادرات دارند، در بخش صادرات دام و طیور نیز باید بتوانیم هرچه سریع‌تر قابلیت رقابت را با سایر کشورها پیدا کنیم و گوشت و تخم‌مرغ و صنایع لبنی تولید شده در کشور را صادر کنیم.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور تولید کمی بدون داشتن الزامات سلامت را بی مورد دانست و افزود: باید برای تولید چشم انداز تعریف کنیم و صادرات هدفمند را دنبال کنیم، امروز در کشور توانایی صادرات گوشت مرغ تا صدها هزار تن را نیز داریم و توافقاتی نیز با روس ها جهت صادرات بخشی از این تولیدات صورت گرفته و هیچ ممنوعیتی برای صادرات تولیدات دامی به این کشور نداریم.
خلج در پایان اعلام کرد: از ابتدای سال 94 قوانین سخت‌گیرانه‌ای اعمال خواهد شد و تنها به کسانی اجازه صادرات گوشت، تخم‌مرغ و فرآورده‌های لبنی داده می‌شود که کد IR را از سازمان دامپزشکی دریافت کرده باشند.
در پایان این همایش از کتاب "کنترل و نظارت بهداشتی بر خوراک دام، طیور و آبزیان" نیز رونمایی شد.
این نمایشگاه سه‌روزه با حضور اتحادیه‌ها، تشکل‌های تولیدی و صنفی، تعاونی‌ها، کارخانه‌های خوراک دام، طیور و آبزیان و شرکت‌های داخلی و خارجی فعال در صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان و همچنین تعدادی از سازمان‌ها، مؤسسه‌های ملی، تحقیقاتی، مراکز علمی و دانشگاهی برگزار می‌شود./

 

منبع: خبرگزاری ایانا

آخرین به روز رسانی شنبه, 27 دی 1393 23:58

نوشتن دیدگاه


آمار بازدید سایت

1049927
امروزامروز380
دیروزدیروز631
این هفتهاین هفته1749
این ماهاین ماه25021
آمار کلآمار کل1049927
کاربران وارد شده: 0
مهمان: 12
شما اینجا هستید:   خانه اخبارگزیده اخبار خبرگزاری هاخوراک دام سالم، منشاء غذای سالم انسان

طراحی و اجرا توسط شهرام عطریان